A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Filipíny - Průvodce

Řeka Pasig dělí město na dvě části, které jsou spojeny pěti mosty, jenž jsou samy o sobě impozantní a velké, jmenují se: Ayala, Del Pan, Johns, Makartur a Quezon. Katedrála, kostel Sv. Augustina, Rizal Park, turistická zóna, Národní muzeum, sídlo prezidenta, Makati, válečný hřbitov a památník, Bonifacio Drive a sopky.

Ve starém městě (na levém břehu) se nachází srdce Manily – čtvrť Intramuros (česky Uvnitř zdí). Jedná se o mohutné hradby, jež tu ještě zbyly po Španělech. Ti totiž poté co porazili muslimy a odrazili atak Číňanů, z bezpečnostních důvodů nechali obehnat tehdejší Manilu vysokou zdí a příkopem. Uvnitř opevnění poté vystavěli nejvýznamnější budovy, které by v případě útoků zůstaly uchráněny. V době největší slávy Manily zde bylo na 12 kostelů, sídla nejmocnějších té doby a také několik nemocnic. Žít zde nemohl jen tak někdo – pouze Španělé nebo mestici. Opevnění vydrželo nájezdy Portugalců, Holanďanů ale i pirátů, kteří se snažili Manilu dobýt.

Čemu už zdi však neodolaly, byly bomby shozené na město za druhé světové války. Dnes tedy můžete vidět jen obrysové pevnosti zdí budov, pár zrekonstruovaných kostelů a brány.

Tam, kde dnes uvidíte nadšené a nepříliš šikovné golfisty, stával dříve příkop. Celá tato pevnost byla v dějinách města vždy centrálním bodem. Sídlo zde měli jak Španělé, tak později Američané. Důvod je prozaický, jedná se o bod, odkud se dá pouhým okem kontrolovat celý manilský záliv.

Navštívit zde můžete muzeum na památku padlým za japonské okupace, památník obětem II. světové války a asi nejvýznamnějším památník národního hrdiny Dr. José Rizala, který je, řekla bych, ze všech nejpůsobivější. Rizal byl zakladatelem reformního hnutí Liga Filipina a hlavním iniciátorem a později vůdcem povstání proti španělské nadvládě. Po porážce rebelie byl demonstrativně Španěly exterminován. Jeho stopy jsou zjevné po celém Fort Santiagu (ústřední bod v Intramuros, vstupné P40). Je zde k vidění cela, kde byl vězněn, muzeum, knihy, obrazy, oblečení a dopisy. Dokonce je tu zobrazena i jeho poslední cesta na popraviště.

Manilská katedrála

Nedaleko se nachází i největší katolický svatostánek souostroví – Manilská římskokatolická katedrála. Konkrétně ji najdete na Plaza Roma. Její původ sahá až do 16. století, ovšem v průběhu dějin byla mnohokrát zničena (uvádí se, že šestkrát) a tolikrát zase obyvateli znovu postavena. Důvody zničení byly různé, ať už japonské pumy, nebo tajfuny.

Tajfuny zde řádí často a jejich stopy nesou i další manilské stavby.

To, co uvidíte dnes, je poměrně zanedbaná podoba z 50. let 20. století, kdy byla svatyně za finanční pomoci Vatikánu znovu zbudována.

Kostel Sv. Augustina

V kostele Sv. Augustina je pochován zakladatel města Legazpi. Jedná se o nejstarší manilský kamenný kostel, který byl dokončen v roce 1606 a přestál všechna pustošení, jež Manile uštědřili v průběhu staletí chtiví kolonizátoři. Kostel má překrásné vyřezávané vstupní dveře, barokní kazatelnu. Patří k němu ještě muzeum se sbírkami maleb svatých a další religiózní díla.

Otevřeno je denně od 7 do 19:30, muzeum je přístupné denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hod. Vstupné P45.

Rizal Park

Nejvěhlasnějšími zelenými plícemi města je bezpochyby Rizal Park. Padesáti osmi hektarový park pojmenovaný po José Rizalovi, antikoloniálním, nezdolném rekovi filipínských dějin, spisovateli a filozofovi. Park je jedním z vůbec největších parků v Jihovýchodní Asii. Tato zelená oáza, které domácí přezdívají Luneta, je častým místem pikniků, kde se také konají různorodé oslavy a koncerty. Samotní obyvatelé „betonové džungle“ Manily se sem často a rádi uchylují. Je tu nespočet vlajek, nejužší vnitřní obvod lemují busty významných osobností filipínské historie. Krom širokých trávníků a jezírek si zde můžete také prohlédnout orchidejovou, čínskou a japonskou zahradu. Ve východní části parku je vybudována miniatura Filipínského souostroví. Po setmění se koná světelné a zvukové představení připomínající hrdinné položení života doktora Rizala za filipínskou nezávislost. Právě zde byl totiž popraven.
V neděli v parku uvidíte open-air koncert, který je zdarma přístupný.

Zóna pro turisty

Nedaleko parku je turistická zóna (Tourist Belt), zasahuje zhruba do čtvrtí Eremita a Malate. Jsou zde hotely a kavárny, obchody se suvenýry a o nic menší zmatek jako v ostatních částech města. Těmito čtvrtěmi prochází také rušný Roxas Boulvard, jemuž se občas přezdívá „Sunset Boulvard“, jelikož právě odsud se dá nejlépe pozorovat západ slunce. Bulvár se táhne až na jižní předměstí do Paranaque City (proslulé svými rybími trhy a výtečnými rybími restauracemi). Právě zde najdete luxusní hotely, noční život a různé obchody a kavárny. Této značně podroušené promenádě podél Manilského zálivu, kde tu a tam chybí kus dlažby, se říká Baywalk.

Národní muzeum

Nejvýznamnějším muzeem je Filipínské Národní muzeum schraňující obrovskou kolekci artefaktů z historie filipínského národa. Muzeum se nachází ve dvou různých budovách (v parku Rizal) a sbírky jsou rozděleny do pěti kategorií: umění, botanika, zoologie, geologie a antropologie. Je k vidění i lebka tabonského muže, nejstarší dochovaná lidská lebka nalezená na souostroví.

Otevřeno je úterý až neděle od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.

Sídlo prezidenta

Ve čtvrti San Miguel se rozkládá Palác Malacanian – sídlo prezidenta, v současné době prezidentky. Název paláce pochází z dialektu 'May Lakan Diyan', což v překladu znamená 'místo, kde žije ctihodný muž'. Nic na tom, že v současné době luxusní vilu obývá žena. Tento palác byl v 18. století vystavěn pro španělské aristokraty. Roku 1825 koupila budovu španělská vláda a udělala z ní sídlo generálního guvernéra a časem se z vily stalo honosné sídlo hlavy státu. Palác se nachází v ulici JP Laurel a navštívit ho můžete od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin. Není třeba dodávat, že je extrémně střežen.

Pokud už opravdu máte dost slumů, co se rozkládají snad všude po městě, zamiřte do přilehlých měst Quezon City a Pasay. Zde budete žasnout a valit oči na splendidní vily Američanů a bohatých Filipínců.

Čtvrť Makati

Nejmodernější čtvrtí města je Makati. Je to něco jako Manhattan Manily. Mrakodrapy, supermoderní stavební počiny, luxusní rezidence. Je to prostě ta nejprestižnější adresa v celé Metro Manila. Sídlí zde velké, nadnárodní společnosti, největší rejdařství a místní celebrity. Makati je obchodním a také finančním srdcem celých Filipín. Je to domov vlivného Makati Business Clubu, své sídlo zde má i burza. Hlavní tepnou celé čtvrti je Ayala Avenue, na níž a kolem ní se nachází i většina luxusních nákupních shopping mallů (Rockwell Centre, Ayala Center). Nechybí omračující a nablýskané věžáky (PBCOM Tower, G.T. International Tower). A jestliže bydlíte rádi v hotelech typu Intercontinental, Shangri-La Hotel nebo Peninsula, pak budete spát též zde v Makati.

Americký válečný hřbitov a památník

Jedna z klidných oáz ve věčně pulzujícím gigaměstě. Hřbitov s cca 20 tisíci hroby amerických vojáků se nachází nedaleko od čtvrti Makati. Hold žoldákům, kteří položili život při osvobozování Manily za druhé světové války, je hodně navštěvován turisty, zejména válečnými veterány. Hřbitov je vystavěn na svahu, kde zřetelně vyvstávají tisíce bílých mramorových křížů. Obrovské mozaiky na stěnách zobrazují scény z druhé světové války a je zde také malá kaple.

Krom amerického hřbitova se nabízí i návštěva hřbitova čínského. Je to město mrtvých, něco jako káhirské Město mrtvých. Celý areál má své ulice, chodníky a hroby znovu ožívají, protože se v nich usidlují nově příchozí. Některé mají zavedenou tekoucí vodu i klimatizaci.

Bonifacio Drive

Bulvár Bonifacio Drive. Zdánlivá podobnost s Rodeo Drive se omezuje skutečně jen na to slovo Drive. Tento bulvár je začouzená, dlouhatánská, špinavá avenue, která kvůli hustému provozu nejde přejít. Čili mezi žebrajícími všech věkových kategorií, ponejvíce špinavými a potrhanými dětmi, budete muset složitě kličkovat a přitom se snažit nezapadnout do často chybějící dlažby kvazi-chodníku. V úspěšném případě dojdete až k pomníku Andrease Bonifacia, je zde i konečná linka MRT (obdoba našeho nadzemního metra, viz dále), tu taky doporučuji jako o mnoho lepší alternativu než pěší úprk před žebráky.

Sopky na jižním předměstí

Tagaytay je raritní a neopomenutelná sopka nacházející se na jihovýchodním předměstí Manily. Sousedí s jedním z nejaktivnějších vulkánů světa - sopkou Taal, která leží uprostřed ovocných a kokosových hájů a honosí se skvělým klimatem, který z ní dělá ideální relaxační místo.

Navíc je sopka Taal absolutně nejnižší sopkou na světě. Měří s bídou 320 metrů, zato je to jeden z nejaktivnějších vulkánů Filipín. Naposledy o sobě nechal slyšet v roce 1981. Nejlepší pohled na sopku je z vyvýšeniny Tagaytay u stejnojmenného jezera.

Rochas Boulevard (nahrál: admin)
Rochas Boulevard
Manilský mrakodrap (nahrál: admin)
Manilský mrakodrap
Manilské mrakodrapy (nahrál: admin)
Manilské mrakodrapy
Sunset (nahrál: admin)
Sunset
Promenáda (nahrál: admin)
Promenáda
Socha na promenádě (nahrál: admin)
Socha na promenádě
fontána (nahrál: admin)
fontána
Kormidelník (nahrál: admin)
Kormidelník
Promenáda (nahrál: admin)
Promenáda
manilské ulice (nahrál: admin)
manilské ulice
Rybolov (nahrál: admin)
Rybolov
panorama (nahrál: admin)
panorama
Orchid Garden (nahrál: admin)
Orchid Garden
Department of Tourism (nahrál: admin)
Department of Tourism
inspirace antikou (nahrál: admin)
inspirace antikou
kostel (nahrál: admin)
kostel
Palacio de Gobernado (nahrál: admin)
Palacio de Gobernado

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

  • cestovatelé 68
  • cestopisy 12
  • fotoalba 54
  • diskuze 115
  • hotely 532