A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Filipíny - Cestopisy

FILIPINY 2017 - potápění i cestování

Jelikož jsme potápěči hledali jsme místa na Filipínách, které jsou vhodné jak pro potápění, tak i pro cestování. Takže v mém cestopisu nenajdete popis 4* hotelů a jejich all inclusive. Na druhou stranu se budu snažit popsat vše to s čím jsme se setkali a co bych udělala případně jinak (i když toho moc není :))

Začneme hezky od začátku, na začátku toho všeho je určitě výběr letenek, pokud měříte více jak 170cm a nestačí vám jídlo jednou za den, doporučuji si připlatit letenky s Emirates. Když jsme je hledali tak nízkonákladové spol. nabízely praha-amasterdam-něco v Číně - Manila, cesta trvala okolo 25h, váha kufru 20kg a vše s malými letadly (cena 14000Kč) nebo Emirates praha-dubaj-manila, 17h, váha kufru 30kg (jelikož taháme potápěčské vybavení, tak bysme se stejně do 20kg nevešli) a toho jídla co vám během letu naservírujou - radost pohledět :). Pokud bychom letěli znovu, což chceme, tak bychom příště volili cestu přímo na ostrov CEBU, na které emirates prý lítá také, tím bychom se vyhli Manile, která je úplně zbytečná pokud nechcete jet na sever. Peníze si vyberte ideálně na letišti v Manile, mají skutečně nejlepší kurz. Pokud budete vybírat hotovost z bankomatu počítejte se 100Kč jako poplatek místní bance plus poplatek vaší bance. Lepší je brát dolary.
Ostrov Bohol, Panglao
Jestli Vám je 20 a milujete turistický ruch, doporučuji ubytování přímo na Alona beach. Pokud máte rádi i trošku klídek a chcete mít soukromí jako my, tak jsme volili hotel Dive Thru resort. Resort byl moc hezký a určitě doporučuji, pokud jste potápěči, tak 2x tolik :). Na druhou stranu na potápění toho v této oblasti moc není, pokud se nevydáte na ostrovy v okolí, na to jsme my zase čas neměli. Takže jsme se potápěli se sardinkami a kousek od hotelu se spoustou hvězdic, pro začínající potápěče dostačujíc, pro nás nic moc :) Ceny byly lidové ponor cca 700Kč. Tricykl z hotelu na Alona beach, kde máte spoustu restaurací stál 150 PHP (75Kč)
Celodenní výlet po ostrově stál cca 1200Kč celý VAN jen pro nás (bez vstupenek na atrakce)Pokud budete mít průvodce od Lonely Planet, tak jak já, tak Vás možná zaskočí rychlý nárůst cen vstupenek, ale stále se pohybujeme v cenách pár desítek korun. Chocolate hills doporučuji, nartouni super, motýlí farma taky tak, co bych vynechala tak hadí farmu a Loboc river. Loboc river určitě neboť je to jen turistická atrakce, kde vás naženou na loď s 30 číňanama, kteří se rozhodně nechtějí dělit o jídlo, přestože tam byli švédské stoly :-D Oběd nebyl lepší, ale myslím si, že řeku stačí vyfotit z nějakého mostu a najíst se někde jinde :) Přesun Bohol - Malapascua
Na ostrov Cebu se dá přesunout letecky (blbost -museli byste zpátky přes manilu) a nebo trajektem. Trajekt pluje cca 2-3h a šup jste v hlavním městě. Pokud nejste batůžkáři doporučuji si dopředu domluvit VAN, taxík stejně neušetříte na místě :) My jsme nasedli do Vanu a jeli směr sever a pidi mini ostrůvek Malapascua. Ze severu ostrova musíte opět využít trajekt který stojí 100PHP na hlavu plus 20PHP za malou lodku, která vás dopraví k té velké no a plus dýško pro místní svalovce, kteří vás nenechají odnést kufr na loďku. Za cca 40min jsme byli na ostrově.
Malapascua
Malebný ostrůvek, který byl zničen před 4lety tajfunem, ale nebojte se nepoznáte to. My jsme byli ubytovani v Cocobana beach resort, pokud máte na své plány dostatek času tak doporučuji Tepanee, ten je fakt krásnej a není ani drahej. Cocobana nebyl špatnej, ale jelikož je prý nejstarší hotel na ostrově, tak je to trochu znát. Potápění v této lokalitě super ale nečekejte Egypt :). Na tento ostrov se jezdí kvůli makro světu takže spoustu miniatur, které horko těžko vidíte okem. Další zajímavost je potápění za Tresher shark (žralok liščí) to určitě stojí za to, jsou to takový krásní ladní tanečníci :) no a pak se jezdí na ostrov, kde spinkaj žraloci útesový a taky je tam pár extrémně jedovatých mořských hadů, ale ti si vás nevšímaj. Pokud se chcete vydat do této lokality jako je Cebu, malapascua a přilehlé ostrovy, vřele doporučuji průvodce Petra (petrnowo@seznam.cz), který nám ukázal spoustu zajímavých a né moc turistických míst, které jsou na těchto ostrovech. Třeba zážitek procházky po opuštěném resortu, který byl právě zničený tajfunem, je skutečně nepopsatelný. Doporučil nám výlet na Kalangaman ostrov a pokud si chcete dát xichtoknížku vážně kýčovitou fotku palem a modré vody, tak se na tento výlet taky musíte vydat :) Škoda, že jsme neměli více času na Cebu určitě bychom ho procestovali. A nebojte se Petrovi služby nejsou drahé jako od jiných českých průvodců, Petr tam žije se svou filipínskou přítelkyní a tohle má jako koníček a rád Čechům pomůže :) Přesun Malapascua - Palawan
Přesun opět trajekt, van a letadlo. Od spousty lidí jsem se dočetla že letadla mají zpoždění, my jsme místní letecké společnosti použili 3x a ani jednou se nám to nestalo :) Po příletu do Puerty princessy doporučuji mít zajištěnou dopravu, protože pokud nechcete jet do El nida a máte kufry tak z vás místnáci nebudou mít radost, protože doprava po městě je levná a moc se jim nevyplatí. My přijeli v noci a hned ráno jsme měli naplánovanou podzemní řeku. Podzemní řeka je fakt krásná a určitě doporučuji vyjet co nejdříve ráno, abyste se vyhnuli davovému šílenství petr nám vyprávěl, že v okolí Cebu je také podzemní řeka a že není navštěvovaná turisty, tak možná bych příště využila tuto možnost. Dostanete vesty(tam totiž nikdo neumí plavat), helmy(abyste se nebouchli o krápníky) no a plujete tak cca 45min a posloucháte v angličtině o tom co vše tam můžete vidět a tak. El nido
musím říct že El Nido mne vážně zklamalo, původní rybářská vesnička je teď přeplněné město turistama, a všude pobíhají děti, dospělí, no všichni kdo mají zaručeně pravé perly, které rozhodně musíte mít. ZaplaťpánBůh, že jsme tam byli jen přes jednu noc, neboť strávit tam více dní tak zešílím. Na island hopping můžete jet z jakéhokoliv ostrova, takže el nido příště prostě vynechat. My jsme tam museli jet protože jsme měli zaplacený trajekt z El Nido na Coron (basuanga island). Trajekt, pokud je hezké počasí jezdí každý den v 6:00 a je to speed boat, takže cesta měla trvat cca 3h nakonec trvala 5h a vůbec nevíme proč, protože vlny rozhodně nebyli :-D Coron (basuanga)
Jestli si myslíte jako my že budete ubytování na coronu, tak nebudete:) Budete na Basuanga, neboť na coronu nejsou žádné hotely a vládou je tam i zakázané stavět. Na ostrově nečekejte hotely na pláži, protože pláž tam není :-D jsou tam takové ty krásné chýše na vodě pro místnáky a vy budete ubytovaní ve městě a třeba ideálně jako my s bazeném v hotelu, který jsme ani jednou nevyzkoušeli :)
Na coron se jezdí hlavně kvůli vrakům z 2. svět. války, to musím říct že je vážně paráda. Co se týká výletů určitě doporučuji výlet něco jako hlavní zajímavosti Coronu, kde vás vezmou i na Barracuda lake, kde se mísí 30 stupnová voda se 40 stupňovou. To vy jako plavci nepoznáte, jako potápěči ano :-D a musím říct že to není nic příjemného na náš organismus. Kdybyste se chtěli nacokokoliv zeptat, tak se klidně ptejte, mám vše zatím ještě v hlavě :) Celou cestu jsem si naplánovala tak, abychom měli čas na relax ale i na cestování a to si myslím že se nám podařilo. Na fotky se můžete podívat na xichtoknížce, když si dáte Potápky na cestách. Jooo a jestli tam pojedete, prosím vezměte něco dětem a pejskům a kočičkám, je jich tam dost a budou rozhodně vděčni.

další cestopisy

    Cestopis měsíce

  • FILIPINY 2017

    ma treti cesta po Filipinach za usmevavymy lidmy,vybornym San Miguelem Pilsner a krasnou prirodou více

Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@